Co je to veganství?
· Veganství znamená zdravý způsob života, který je navíc ohleduplný k ostatním živým bytostem, životnímu prostředí a snaží se je maximálně respektovat.
· Vegani se zcela zříkají požívání masa, vajec, veškerých mléčných výrobků nebo medu.
· Nejedná se jen stravu, vegani také bojkotují činnosti s tímto spojené – rybaření, myslivost, kožešinový průmysl, dokonce cirkusy nebo zoo.
Pro mnohé z nás může být nepředstavitelné uspořádat letní grilování s přáteli bez pořádného steaku, nebo si občas nedopřát vepřový či hovězí gulášek „se šesti“a vychlazeným půllitrem oblíbeného zlatého moku.
Návyky veganů je ale třeba respektovat a určitě tento životní styl člověka obohatí a má svá pozitiva.
Veganství a zdraví
· Protože je jídelníček veganů dosti omezený, je potřeba chybějící příjem vitaminů z potravy ohlídat. Jedná se především o omezený přísun vitamínu B12, vitamínu D, jódu, selenu, vápníku, omega-3 mastných kyselin.
· Kladná stránka veganské stravy spočívá v nízkém přísunu nasycených tuků a cholesterolu.
· Velkým plusem je pak konzumace vysokého obsahu rostlinných bílkovin, polysacharidů, vlákniny, hořčíku, draslíku, kyseliny listové, vitamínu C a vitamínu E.
· Jídelníček vegana se skládá především z ovoce, zeleniny a luštěnin, důležité je sestavit si pestré, vyvážené menu.
· Díky tomu, že vegani nejedí maso, nepřijímají živočišné tuky, trpí značně méně civilizačními chorobami a nadměrnými hodnotami cholesterolu.
· Hlavním cílem každého vegana je nahradit bílkoviny, které běžně člověk získává z masa. Pro vegana to znamená konzumaci sójového a masa a sóji vůbec, ale také luštěniny jsou dobrým zdrojem. Dalšími důležitými zdroji potřebných vitamínů jsou ořechy, rýže, špenát, mango, avokádo nebo obilné klíčky.
Pokud Vás veganský život zaujal nebo inspiroval a pokud Vás oslovil natolik, že uvažujete o takové změně, měli byste také vědět, jaká rizika první týdny Vašeho nového jídelníčku mohou obnášet.
Zpravidla se jedná o nadměrnou únavu a sníženou imunitu, která doprovází přechod na vegan stravu