Už se vám stalo, že jste sedli za volant, a najednou jste špatně viděli, i když to bylo třeba za šera či v noci? Pak věřte, že nejste sami. Mnoho řidičů si na tento problém stěžuje. Přesto za volant usedají, i když vědí, že mají problémy s očima. Snad si myslí, že cesta dobře dopadne. Jenomže zhoršené vidění může ohrozit život nejen jim, ale také všem ostatním účastníkům silničního provozu.
Nedávný výzkum prokázal, že až 50% řidičů nemělo odpovídající zrakovou ostrost. Přes 20% z nich pak nemělo za volantem opravdu co dělat, jelikož jejich zrak byl vyloženě špatný.
Problémy s očima, či zhoršující se ostrost vidění, je s přibývajícím věkem normální. Čím jsme starší, tím pomalu z různých příčin postupně ztrácíme zrak. Pokud však zjistíme, že i nám tento problém nastal, měli bychom co nejdříve navštívit očního lékaře.
Nejčastějším problémem je krátkozrakost, kdy lidé špatně vidí do dálky, a když se zešeří, viditelnost oka se také zhorší. U starších lidí zase nastává problém podmíněný degenerací okulární krajiny, kdy lidé ztrácejí centrální zrakovou ostrost. Podobný problém nastává u zeleného zákalu, kdy se zužuje zorné pole. U starších lidí se také snižuje kontrastní citlivost. Všechny tyto zdravotní problémy ovlivňují situaci za volantem, protože lidé ztrácejí vnímání detailu a přesnosti okolních předmětů.
Pokud někdo trpí výše zmíněnými problémy, neznamená to, že by neměli v žádném případě sedat za volant. Měli by však tuto situaci zvážit a raději si zrak nechat vyšetřit. Ve většině případů se nejedná o závažný problém, a tak jde situaci snadno vyřešit pomocí speciálních brýlových čoček. Stav zraku je totiž jedním z nejdůležitějších faktorů, který ovlivňuje chování řidičů za volantem!
Kontrola brýlí policií
Dopravní policie používání brýlí a optických čoček během řízení sleduje. Pokud zastaví řidiče bez nich, hrozí mu pokuta až 2000 korun.