1. Plánujte
Základem dovolené s pevně daným finančním limitem je plánování. To začíná už výběrem ubytování. Ujistěte se, že budete platit jen za to, co skutečně máte reálnou šanci využít. Ono je sice krásné, že je u vašeho ubytování bazén, ale k čemu vám bude, když povalování u rybníka z duše nesnášíte. To samé platí třeba po volejbalové kurty, když jste míč naposledy drželi ještě na střední. Plánujete celé dny výletovat po okolí? Pak asi nepotřebujete „all inclusive“. Nesnášíte organizovanou zábavu? Tak proč platit za hotelové animátory? Rozmyslete si také, jak se budete stravovat. Vlastní jídlo je obvykle nejlevnější, a model snídaně v hotelu, studeného oběda a teplé večeře vás udrží na nohou celý den.
2. Vyhněte se pastem na turisty
V dnešní době internetu je snadné si předem projet seznam památek na daném místě a rozhodnout se, které opravdu stojí za návštěvu, a které jsou spíše pozlátkem a lapačem na peníze cizinců. Máte-li ve svém okolí někoho, kdo v dané lokalitě byl, tak je rozhodně vyzpovídejte. Mluvíte-li jazykem dané země, zkuste se na místě spřátelit s místními, třeba s majitelem hotelu nebo personálem. Právě oni často vědí nejlépe, co v jejich městě stojí za vidění, a co naopak můžete s klidem oželet.
3. Nebuďte na sebe příliš přísní
Pořád ještě jste na dovolené, a měli byste si to užít. Vyčleňte si v rozpočtu nějakou částku i na drobné radosti, jako jsou zmrzlina, drobný suvenýr nebo třeba vstup na rozhlednu. Díky tomu se váš výlet nepromění v horečné počítání, a vy nebudete mít dojem, že o něco přicházíte. Pokud máte děti, je to náročnější situace, protože cizí prostředí často mění i ty nejvychovanější z vychovaných v malé loudily, ale zkuste jim nastavit finanční limit, se kterým si budou moci naložit podle svého. Příklad? Dejte jim limit na suvenýr pět euro, a je na nich, zda si za to pořídí hračku, placku nebo třeba „zlatou“ minci.