A co takhle по-русски, pane robote?

Sotva před pár lety na nás z kin zíral Arnold jako robot terminátor, který se vypravil do minulosti zachránit důležitou postavu budoucnosti před zničením. Kromě rakouského akcentu a strnulého obličeje ovládal také jízdu ve všech možných dopravních prostředcích, všechny možné zbraně a cizí mu nebyly ani pěkně peprné hlášky. Že to není až tak vzdálená budoucnost, o tom nás neustále přesvědčují Rusové. Samozřejmě, šlo by robota naprogramovat například k těžké práci nebo práci na poli, ale přece jenom, střelba na terč rozvíjí umělou inteligenci určitě více, než rytí záhonů, čehož se alespoň jeho vývojáři snaží docílit.
 mechanický robot

Přesnější než člověk

Robot s pěkným jménem FEDOR, první svého druhu, dokáže nejen stát, dělat kliky a poslouchat, jako každý správný Rus, ale také dokáže vystřílet celý zásobník s přesností na 99 % ze dvou pistolí najednou, což nezvládne ani ten nejlepší lidský střelec. Co se kliků týče, dle jeho vývojářů, když se robot nudí, dokáže udělat klidně sto kliků a přeplazí klidně celou místnost. A nejen to, FEDOR dokáže i uřídit auto sám bez pomoci a jedná vládní složka za druhou se předhánějí, která vymyslí lepší software pro tohoto ocelového siláka.
quadrocopter

Rusko není samo

Pokud si ovšem myslíme, že to jsou jenom Rusové, kteří jsou průkopníci válečné robotiky, jsou to také Američané, Číňané, kteří se určitě nevzdají takové výhody oproti ostatním. Americká armáda nyní používá minimálně 10 tisíc robotických automatických jednotek, ať už jsou to automatické obranné systémy, výzvědní roboti malí jako vosy nebo ptáci a celá jedna letecká jednotka je složená z dálkově ovládaných letounů. Svět se pomalu mění a s ním i lidská činnost nejdražší, a to je vzájemné ničení. Samozřejmě, pokud si představujeme dystopickou budoucnost plnou ocelových vládců, zas taková hrůza to nebude. Ale svět se pomalu mění a příštích deset let přinese více změn, než posledních sto let.