O produktech, které se označují jako „bio“, už určitě slyšel každý. V bio kvalitě si můžeme na trhu běžně koupit vajíčka, maso, mouku, mléko, zeleninu, ovoce a další druhy potravin. Vlastně by se dalo říci, že téměř každá potravina má svůj ekvivalent v podobě bio produktu. Teď otázka především pro dámy – Už jste, milé dámy, slyšely o biokosmetice? Jedná se o čistě přírodní kosmetiku, která je vyráběná z bio surovin. V žádném případě v ní nesmějí být žádné chemické látky, které běžně v kosmetice najdeme.
· Parabeny– přidávají se do kosmetiky jako konzervanty.
· Silikony – využívají se jako látky, které mají vyhlazující účinky. Přidávají se do pleťových a vlasových přípravků i do dekorativní kosmetiky.
· Ropné produkty– bez nich by mýdla, sprchové gely a šampony nepěnily.
Do biokosmetiky se přidávají éterické a rostlinné oleje a vitamíny (lecitin, karoten).
Přírodní pohlazení
Pro přísady, ze kterých se biokosmetika vyrábí, se tedy musí pouze do přírody, která je opravdu dobře vybavena. Pro ochranu a hydrataci pokožky se používá bambucké máslo, které pomáhá léčit i mnohá kožní onemocnění. Problematické pleti velice prospívá myrha, která stahuje, zklidňuje, osvěžuje a regeneruje. Olivový olej napomáhá udržovat pokožku hebkou a pružnou. Příznivé účinky má i na alergickou, zánětlivou a podrážděnou pokožku. Jednou z nejznámějších bylinek, kterou používaly už naše babičky, je obyčejná kopřiva.
Látky, které jsou v ní obsažené, nám pomáhají při detoxikaci a osvěžení pleti. Další ze známých bylinek lidového léčitelství je i meduňka. Má příznivé protizánětlivé účinky, které pomáhají ztlumit zarudnutí kůže. Makový olej je skvělým pomocníkem na suchou a zánětlivou pleť. Obsahuje nenasycené mastné kyseliny, vitamín E, vápník, hořčík a železo. Ačkoliv se do biokosmetiky nepřidávají žádné chemické látky, může být velice aromatická.