Se zimou přichází nejen sníh a mráz, ale s tím i související výměna oblečení v šatníku za teplejší a hřejivé kousky. V šatníku každé ženy by neměl chybět alespoň jeden kvalitní vlněný kabát.
Látka, ze které se vlněné kabáty vyrábí se nazývá flauš. Tento materiál má na povrchu jemné chloupky, které vznikají počesáním při zpracovávání látky a z rubu je flauš hladký. Nevyrábí se z čisté vlny, ale z několika materiálů zároveň, přičemž většinu (70-75%) by ale měla tvořit právě vlna. Kromě vlny se také skládá z trochy kašmíru a nějakého umělého materiálu. Kašmír je přírodní lehký materiál, hebký a do této látky se přidává právě proto, aby byla lehčí a více hřála a umělý materiál se přidává proto, aby se látky tolik nemačkala. Kvalitní kabát proto poznáte podle toho, co má napsáno ve složení na štítku. Pokud je uvedeno méně vlny, takový kabát vás nezahřeje. Pokud je ve složení příliš umělých látek, takové kabáty rády vytváří žmolky a časem ztrácí svoji barvu a tvar. Proto je důležité si tyto záležitosti při koupi kvalitního kabátu opravdu hlídat a zkontrolovat.
Důležité je se při výběru kabátu, kromě již zmíněného složení, zaměřit i na samotnou vlnu, neboť existují dva druhy, a to vlna střižní avlna recyklovaná.
Vlna střižní je kvalitnější, jedná se o vlnu, která jde přímo z ovce do materiálu. Oproti tomu vlna recyklovaná tímto procesem již minimálně jednou prošla. Vyrábí se z neprodaného oblečení nebo ze zbytků z textilní výroby. Této vlně se po opakovaném zpracovávání zkracují vlákna a tím pádem tento materiál už potom není tak kvalitní. Látka utkaná z této vlny není tak soudržná, ztrácí tvar. Tyto dva typy vln však lze při koupi kabátu rozpoznat velmi špatně. Na štítku se v případě recyklované vlny tato skutečnost neuvádí, na druhou stranu v případě střižní vlny se výrobci většinou velmi rádi touto skutečností pochlubí, takže ji zde uvedenou zcela jistě najdete. Tento údaj je zde uveden po pojmy jako střižní vlna, čistá střižní vlna či panenská vlna. Speciálním typem střižní vlny je jehněčí vlna, která je z prvního stříhání, je jemná a na štítku najdeme uvedeno „lambswool“.
Dalším znakem kvality, kromě zmíněného složení, je uvedení značky Woolmark. Jedná se o značku, jež se udílí výrobkům, které splní přísná kritéria. Pokud tedy na kabátě tuto značku najdete, můžete si být jisti, že jde opravdu o kvalitu. Český kvalitní vlněný kabát u nás již dnes bohužel neseženete, čeští výrobci dosahovali této kvality dříve, kvalitní vlněné materiály seženete pouze z ciziny.