Po síti se pohybuje celá řada všemožných počítačových virů. Některé šmírují, některé zahlcují a brzdí počítač a některé ho tu a tam zneužijí dejme tomu pouze k šíření se. Některé ale také páchají nenapravitelné škody.
K těm posledně zmíněným bezpochyby patří viry nazývané trefně jako vyděračské. Tedy ty spadající do skupiny ransomware.
Pokud takový virus napadne počítač, usadí se v něm, zablokuje některé jeho funkce a následně požaduje peníze za umožnění tyto znovu používat. Což není ve své podstatě nic jiného než sofistikovaný způsob vydírání.
Aniž byste kolikrát udělali vůbec něco špatného, aniž byste si počínali nějak neopatrně nebo dokonce hloupě, zkrátka se k vám ten virus odněkud dostane. A zašifruje vám data, čímž vás nejednou připraví i o hodně důležité ve vašem počítači uložené věci. Které potřebujete, jenže dostat se k nim už je v dané chvíli nemožné.
To prý bude možné teprve ve chvíli, až zaplatíte. Až pak vám bude vše údajně vráceno do původního stavu. Přičemž je nasnadě, že není vůbec jisté, bude-li tak učiněno, pokud zaplatíte. Daleko pravděpodobnější je, že i když zaplatíte, vše už zůstane tak, jak tomu je. Nenávratně ztracené nebo jenom velmi obtížně obnovitelné.
Podle studie The State of Endpoint Security Today je a je smutnou pravdou, že se s tímto problémem potýká už celá řada firem. Případně že je dost firem, které proti tomuto nebezpečí nejsou dostatečně chráněny. Z více než 2700 manažerů z mnoha států prý už každý čelil této hrozbě v průměru dvakrát. Už v průměru dvakrát byla každá taková firma ohrožena spácháním velkých škod touto cestou. A v roce 2017 byly prý takovým virem každé ze zmíněných firem způsobeny škody v průměrné výši 133000 dolarů. Což jsou skoro tři miliony korun. Ovšem byly mezi nimi i firmy, u nichž se škody vyšplhaly až na miliony dolarů.
Blýská se nám na lepší časy?
Prý ne. Prý se každých půl hodiny objeví někde ve světě IT čtyři rodiny podobného ransomwaru. Tedy vyděračských virů, které mohou doputovat kdykoliv kamkoliv. Třeba i k vám do obýváku.
A vy budete mít dost možná i smůlu, už se možná nikdy se svými zašifrovanými daty neshledáte. Protože prý spousta počítačů proti této hrozbě není chráněna, a pokud jejich uživatelé ochranu mají, nejednou ji neumí používat.
A tak se dá očekávat, že bude útoků víc a víc a budou i nebezpečnější. A tak je na čase se začít chránit.
Než budete ‚Policií ČR zablokováni za prohlížení dětské pornografie, ilegální stahování softwaru nebo něco podobného‘. Čeho jste se nikdy nedopustili a policie je v tom také nevinně.