Světelný smog – celosvětový problém
Každý, kdo nahlédl na povrch planety Země z oběžné dráhy, vám potvrdí, že světelný smog skutečně existuje, a že je v současné době stejně závažným civilizačním problémem jako znečištění ovzduší průmyslovými exhalacemi. První lidé, kteří na nepříznivě se vyvíjející situaci upozornili, byli astronomové vzhledem k tomu, že rapidně ubývá míst pro pozorování hvězdné oblohy. Nad městy a obcemi a průmyslovými komplexy se v nočních hodinách drží koróna umělého světla, která ve vyhrocených případech může vážně narušit pochody v organismu živých tvorů – člověka i zvířat.
Zodpovědní lidé se proti tomuto jevu začínají bránit alespoň dostupnými prostředky – instalují v obcích a městech svítidla s vhodným krytem, který eliminuje vyzařování světla nevhodným směrem, dodržují stanovené hygienické normy počtu luxů a také si uvědomují, že velmi záleží na volbě vhodného svítidla.
Proč vítězí sodík
Vysokotlaké sodíkové výbojky jsou často kritizovány neobjektivním způsobem a jsou při tom vyzdvihovány jejich nedostatky, jež jsou ve skutečnosti přínosem. Proč bychom tedy měli tato svítidla podporovat a přispět tak k jejich udržení na stávajících místech?
Jsou velmi výkonné – vyžadují relativně malou spotřebu energie a na oplátku nám umožní osvítit obrovskou plochu. Jsou to nejvýkonnější světelné zdroje, které můžeme mít v pouličních lampách k dispozici.
Výroba nevyžaduje složitá řešení – technologické postupy výroby zná lidstvo již šest desítek let, tím se minimalizují náklady na jejich sériovou produkci, a proto je také možné držet neustále cenu výbojek na přijatelné úrovni.
Ideální barva světla – právě teplá barva s nádechem do žlutého až oranžového odstínu je největší zbraní proti světelnému smogu. Minimálním způsobem zasahuje do pochodů v lidském organismu, podporuje tvorbu melatoninu, který funguje jako antioxidant, a přispívá k přirozené produkci tělesných hormonů.