Všude se dočítáme, že vitamíny jsou nepostradatelné pro náš vývoj a správnou funkci organismu. Jejich nedostatečné množství způsobuje, že organismus strádá, a vlivem toho mohou nastat různé poruchy organismu i vážná onemocnění. Ovšem mnoho z nás chce nedostatek vitamínů dohnat různými vitamínovými doplňky stravy. Ty však mohou být pro organismus více škodlivé než užitečné.
VITAMÍN C
Pravidelné užívání velkých dávek vitamínu C vůbec v prevenci proti nachlazení nepomáhá, jak dokazují mnohé studie. Naopak dlouhodobé užívání může vést ke zvýšení nemocnosti i úmrtnosti. Nadbytek tohoto vitamínu dokáže vyprovokovat tvorbu ledvinových kamenů, průjem či kožní vyrážku. Jestliže ho chceme využít jako prevenci proti nachlazení, měli bychom ho začít užívat mnohem dříve před nastoupením chladného počasí. Využít ho můžeme i při uzdravování, neboť zkracuje dobu onemocnění chřipkou, navíc snižuje hladinu cholesterolu v krvi i krevní tlak. Také podporuje vstřebávání železa a tlumí různé alergické reakce. Za vyléčení sám o sobě ale zodpovědný není.
VITAMÍN A
Velké množství vitamínu A může poškodit plod v těle těhotné matky. Jinak je ale důležitou součástí vitamínového celku.
VŠECHNY VITAMÍNY JAKO DOPLNĚK STRAVY
Koupit si jako doplněk stravy jednu lahvičku se všemi vitamíny, a dávat každý den po pilulce dětem i babičce a dědečkovi není vůbec rozumné. U různých věkových skupin se totiž liší potřeba nejen vitamínů, ale také stopových prvků a minerálů. V různém věku chybí tělu odlišné látky, které každý organismus navíc potřebuje podle aktuálního zdravotního stavu jedince. Proto se rozhodně nevyplatí užívat stejné doplňky stravy. Mohlo by také dojít ke zbytečnému předávkování.
PRÁŠKY NEBO ZELENINU?
Než si půjdeme do lékárny koupit některé z vitamínů, měli bychom se zamyslet, zda je přijímáme přirozeně v běžných potravinách. Měli bychom vzít na vědomí, že doplněk stravy nám rozhodně vitamíny plně nenahradí, a že je tedy důležité jíst dostatek ovoce a zeleniny.